Wojenny 1958

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 64 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1958 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...
Wyczyny bohatera wojny domowej Serba Aleksa Dundica, który walczył w szeregach Pierwszej Kawalerii. Jest rok 1917, w więzieniu w prowincjonalnym rosyjskim miasteczku odsiaduje wyrok oficer Serbskiego Korpusu Dundic. Wybuchu rewolucji otworzył drzwi więzienia i Aleksa został uwolniony. Wraz ze swoimi towarzyszami, przeszedł na stronę buntowników i został komendantem I szwadronu kawalerii...
Film ukazuje losy żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Niemiecki oficer Christian akceptuje coraz mniej to co niesie wojna, podczas gdy Amerykanin Ackerman wspina się po szczeblach hierarchii militarnej..


"Rich" Richardson Clark Gable jest sumiennym oficerem marynarki wojennej, który ma jeden, prosty cel - by odnaleźć i rozgromić japoński niszczyciel, który zatopił jego poprzedni okręt. Po objęciu dowodzenia, Richardson musztruje swoich ludzi, bezlitośnie szkoli ich przed bitwą, którą niedługo mają stoczyć i w efekcie doprowadza do buntu załogi. W końcu dociera do pozycji niszczyciela. Richardson staje twarzą w twarz ze swoim przeciwnikiem, nie zdając sobie sprawy z tego, że w pobliżu czai się jeszcze jeden większy wróg... "Dramat w głębinach", to pasjonująca mieszanina przygody, sensacji i dramatu wojennego. Jest to jeden z najbardziej emocjonujących filmów o "cichych służbach", jaki kiedykolwiek nakręcono. W rolę drugiego oficera wcielił się Burt Lancaster. [opis dystrybutora]
Debiutancki film Kazimierza Kutza, złożony z trzech nowel, „Krzyż”, „Pies” i „Wdowa”, będących adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej i tuż po niej. „Krzyż”: Franek Socha to wiejski fajtłapa i poczciwina. Podczas wojny wykazuje się jednak bohaterstwem i zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi odzyska uznanie w oczach rodziny i znajomych. Wojnę postrzega jednak tylko jako działania frontowe. Po powrocie do domu przeżywa szok, gdy okazuje się, że wojna dotarła także tu, a z jego wsi zostały jedynie zgliszcza. „Pies”: Studium duchowej patologii spowodowanej przez wojnę. Do oddziału polskich żołnierzy przyplątuje się bezpański pies. Okazuje się jednak, że zwierzę zostało wyszkolone przez esesmanów do pilnowania jeńców w Oświęcimiu. Polacy wyładowują na nim swą nienawiść. „Wdowa”: Film pełen humoru i łagodnej satyry. Po wojnie w małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich ludzie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do miasteczka przybywa wdowa po bohaterze wojennym. Miejscowi traktują ją niemal jak obiekt kultu. Mało kto dostrzega, że jest ona wciąż młodą i atrakcyjną kobietą, która chętniej niż o żałobie myśli o przyszłości.

Orzeł

7,3
Tytułowy Orzeł to okręt podwodny floty polskiej marynarki wojennej, który we wrześniu 1939 roku przeprowadza patrol bojowy w Zatoce Fińskiej – a tymczasem Westerplatte kapituluje. Nadto zastępca chorego kapitana okrętu podejmuje decyzję o zawinięciu jednostki do neutralnego portu w Tallinie. W porcie tym okręt zostaje internowany…
Sierpień 1939 roku. Pracownicy polskiej poczty w Gdańsku doznają coraz większych przykrości ze strony hitlerowców. Wydaje się, że wybuch wojny jest nieunikniony. Polscy pocztowcy nie zamierzają oddać swej placówki bez walki.
Ta opowieść rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Stefan jest młodym, niedoświadczonym lotnikiem i jego samolot zostaje strącony przez Niemców nad kanałem La Manche. Cudem udaje mu się wrócić do bazy, ale wkrótce zostaje strącony ponownie nad Francją. Czy znowu uda mu się powrócić do bazy?

Zamach

7,0
Wojenny dramat psychologiczny, rekonstrukcja udanego zamachu AK na szefa policji SS, generała Kutscherę, zwanego „katem Warszawy”. Obraz odtwarza precyzyjne przygotowania i dramatyczny przebieg akcji, w której zginęli niemal wszyscy zamachowcy, ale która przyniosła zamierzony cel – ograniczenie masowych egzekucji. Utrzymana w dokumentalnym stylu, ale nie dosłowna, rekonstrukcja przygotowań i zamachu dokonanego 01.02.1944 roku na dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski, generała Kutscherę, inicjatora publicznych egzekucji w Warszawie.
Żołnierze oddziału AK postanawiają odbić z więzienia gestapo swojego kolegę. Wyprawa po broń z Krakowa do Radomia i droga powrotna przez Kielce do Krakowa kończy się wprawdzie jej zdobyciem, ale pięciu uczestników akcji ginie w walce z Niemcami.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…